OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Milí kukatelia, v tejto sekcii plánujem zvereňovať popis a obrázky zo stavby budov a zariadení, kde predlohou mi budú skutočné stavby a zariadenia z obdobia rokov 1920 - 1950 ... (teda aspoň do tej miery, ktorú sa mi podarí vypátrať)


Najnovšie články nájdete vždy dolu


24. 02. 2018    Úprava točne aneb poďakovanie Houmrovi

Keď som si kedysi dávno prezeral stránky majstra Houmra ani vo sne ma nenapadlo, že sa aj niekedy pustím do úpravy továrensky vyrábanej točne a už vôbec nie, že si ju za tie nekresťanské peniaze kúpim. No a vidíte: „Nikdy nehovor nikdy.“ Keď som ju však rozobral a urobil prvé rezy, nebolo už cesty spiatky a na tri týždne som mal o zábavu postarané. Pome však pekne po poriadku.

Po vymeraní miesta, kde bude točňa umiestnená som pomocou Radkovej spájky vyrezal otvor 002 a doteraz sa modlím, či som to vymeral správne. Ako prvé prišli na rad plastové paprsky, kde bolo treba odstrániť, podľa vzoru Houmra, také malé zacvakávaciečudlíky a prázdne miesto vyplniť kúskami plastu 005, aby po obvode jamy nerušili žiadne nevzhľadné dierky. Bolo ich takmer 40, takže som sa vyhral dostatočne. Na spevnenie celej točne som z plastu vyrezal kruhovú podložku 009 a po vlepení upravených paprskov do tela točne som to celé spojil dohromady. Ďalšie úpravy potom nasledovali na slepých paprskoch, kde bolo treba vlepiť malé kúsky koľajníc 012, ktoré som pomocou kliešti vyhol poněkud dohora 014, tak ako som to okukal na jednej dobovej fotografii žilinského RD. Taktiež som sa vyhral s úpravou hornej časti paprskov 013, ale to som nakoniec zrušil, nakoľko som sa rozhodol úplne inak a niekedy to aj zrealizujem. Bok jamy som vytmelil a tým odstránil nerovnosti po vlepení kúskov plastu 015.

Nasledovalo tmelenie dna jamy, kde som použil osvedčený praskajúci tmel, ktorý som nanášal tupovaním pomocou kúsku hubky na riad 016 a po vysušení som vyškrabal v betóne špáry 020 a celé to pretrel farbou betón 021 tuším od Nocha. Potom začalo patlanie a utieranie olejových farieb, prevažne žltá zemitá a siena pálená. Boky koľajnice samozrejme rezavou Agamou. Po nanesení druhej betónovej vrstvy sa to už začalo rysovať 026. Hranu jamy som natrel sivou akrylkou – mala by znázorniť oceľ 028, no a potom už prišlo na rad hlinenie. Netuším v tejto chvíli či to tak aj zostanie, ale zatiaľ mi to ukazuje docela pekne 029

Zhodnotil som, že základ je hotový a dalo by sa na ňom stavať. Pustil som sa teda do špiny a štrku, čo krásne vidno na obrázkoch 031032, ale aj ďalších. Tieto ďalšie postupy sa opisujú veľmi ťažko, lebo toto už je o cítení každého z nás a každý máme to cítenie inakšie. Ja sa proste potreboval dopracovať k tomu čo ma uspokojí aj napriek tomu, že niekto iný nad tým ohrnie nos. Nakoniec som to nejako utriasol na obrázku 037 a na rad prišiel olej. Áno skutočný ľanový olej, ktorý by mal znázorniť mastnotu a nánosy niekoľkoročnej špiny. Bál som sa toho ako šlak, lebo s týmto som sa veru na dedovom enku nestretol. Schlo to takmer dva týždne, ale dnes je na to fantastický pohľad a kto to videl, hovorí – NEHAJ TO TAK ! 038

Ďalšie obrázky ukazujú ako som sa popasoval s búdou. Mám totiž dobový obrázok z roku 1970 a je na ňom vtedajšia búda krásne vidieť a je tak zničená, že sa domnievam, že je to tá istá, aká bola v roku 1945. Sakra, až teraz ma napadlo, že vtedy bola asi úplne nová a ja ju urobil zničenú 045. No čo už s tým spravím? Nič, lebo je stále krajšia ako tá pôvodná, moderná Made In Roco.  Nasledovali úpravy mostovky, najskôr položiť drevené rošty, potom ich natrieť, osadiť zábradlie a zasa všetko primerane zašpiniť a zamastiť. Stále si opakujem – modelujem obdobie páry, všade bol popol a uholný prach! Mňo, a takto som sa domodeloval až k záverečným obrázkom a nakoniec si pustil jedno neohrabané videjko.

Takže, ak aj vás niečo podobné čaká, môžete si pokukať celý postup. A keď to spojíte s Houmrom, poprípade ďalšími kúzelníkmi, váš výsledok bude úplne TOP.

Priatelia, bola to nádherná jazda. (Myslím tu úpravu točne) ... Trvalo to tri týždne, ale je to fakt paráda! Teda aspoň čo sa môjho vlastného cítenia týka. Stavať hánulku je balzam na dušu ...